W grudniu 2016 r. nasza szkoła przyłączyła się do inicjatywy zwanej bookcrossingiem albo uwalnianiem książek. To nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem, co po polsku znaczy też: wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży.
W naszej szkole, zarówno w głównym budynku, jak i w tzw. czerwonej szkole, pojawiły się bookcrossingowe regały z książkami. Każdy może nieodpłatnie wybrać stamtąd interesującą go pozycję, zabrać ją ze sobą do domu i przeczytać, a następnie oddać, by kolejna osoba miała szansę ją poznać.
Każdy może też pozostawić na regale, oczywiście za zgodą rodziców, książki z własnego księgozbioru. Wielu z nas posiada w domu takie książki, które od dłuższego czasu stoją zakurzone na półce. Kiedyś raz przeczytane, zostały odłożone z powrotem na półkę i zapomniane. Zamiast trzymać je w kącie własnego pokoju, lepiej podzielić się nimi z innymi, którzy chętnie je przeczytają. Mamy też książki, które okazały się nie w naszym guście czytelniczym. Dzięki akcji bookcrossing, możemy w kulturalny sposób „pozbyć się" takich pozycji. Nie tylko zyskujemy miejsce na półce, ale przede wszystkim pozwalamy innym na przeczytanie danej książki i szerzymy ideę czytelnictwa. Książki nie lubią być więzione w domu, na półkach; wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Dzięki temu przedsięwzięciu książki mogą zyskać drugie i kolejne "życie".
Warto mieć na uwadze, by książka „uwolniona" przez jedną osobę, nie została „uwięziona" w domowej biblioteczce kogoś innego. Akcja nie polega na przywłaszczaniu sobie książek, ale na dzieleniu się nimi z innymi miłośnikami czytania.
Zasady uwalniania książek:
- Wybierz książkę z regału.
- Zabierz ją ze sobą.
- Przeczytaj ją.
- Odłóż na półkę.
- Przynieś swoją książkę, która już Ciebie nie interesuje i... uwolnij ją!
Uwolnij książkę - weź, przeczytaj, podaj dalej!