Stroje i buty dla dzieci ze Szkolnego Zespołu Regionalnego to odwieczny problem… Zespół działa przy Zespole Szkół im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym już od 42 lat. W subwencji oświatowej nie wystarcza pieniędzy na zakup strojów, rzadko zespół otrzymuje środki na stroje z Gminy Włoszakowice. Zdobywanie pieniędzy na stroje to nieustanne starania prowadzących Zespół o pozyskanie środków wśród sponsorów lub poprzez organizowanie imprez, z których dochód byłby przeznaczony na stroje dla dzieci.
W zespole są dzieci w wieku 7-16 lat, więc jest ciągłe zapotrzebowanie na buty i stroje różnych rozmiarów. Najczęściej zmiana rozmiaru stroju odbywa się dla jednego dziecka raz lub nawet dwa razy w ciągu roku szkolnego, gdyż dzieci szybko rosną.
Ponieważ Zespół występuje nie tylko na scenie, ale też bierze udział w żywym kultywowaniu zwyczajów, np. chodzi z nowym lotkiem, buty regionalne dość szybko się niszczą. Istniała też duża potrzeba uszycia nowych, białych części strojów - fartuchów, bluzek damskich - kabatków i koszul męskich. Są to części płócienne lub etaminowe, które szybko żółkną w praniu, a haftowane wykończenia niszczą się, prują i przerywają.
Najtrudniejszy do realizacji, bo bardzo kosztowny, jest zakup kopek - tradycyjnych żeńskich nakryć głowy. Do tej pory wszystkie dziewczynki miały wianki, bo szkoły nie stać było na zakup kopek. Tiul bawełniany z których robi się kopki jest bardzo drogi i trzeba go sprowadzić z Czech lub z Włoch. Na tiulu należy wykonać bardzo trudny i pracochłonny haft artystyczny oraz wykonać „korony” na specjalnej maszynce do kopek ( w Wielkopolsce są tylko trzy osoby posiadające to urządzenie).
Dużą szansą na otrzymanie tych strojów stała się propozycja Stowarzyszenia Bukówczan MANU by stroje, w tym kopki oraz buty zakupić w ramach operacji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” – mały projekt, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Najpotrzebniejsze części strojów zostały uszyte wcześniej (5 fartuchów, 5 kabotków ) - już w październiku i listopadzie 2012 r. Reszta, 8 koszul męskich, 3 kabotki, 3 fartuchy została doszyta w czerwcu 2013 r. Dzięki uprzejmości krawcowej zapłaty za całość można było dokonać dopiero w sierpniu. W sierpniu, tuż przed złożeniem wniosku o płatność dokonano też zakupu obuwia. Ze względu na pracochłonność ręcznych haftów kopki dokończono też dopiero pod koniec sierpnia 2013 roku. Należy bowiem dodać, że aby skorzystać z pomocy w ramach ww. programu trzeba przed złożeniem wniosku o płatność dokonać zapłaty wszystkich należności. Należało więc na koniec sierpnia wydać ponad 15 tysięcy złotych. Z tej kwoty, po kilku miesiącach otrzymuje się zwrot maksymalnie 80%.
Dzięki temu projektowi udało się pozyskać dla Szkolnego Zespołu Regionalnego 10 par butów, 10 kopek, 8 fartuchów, 8 koszul i 8 kabotków. Prawie 20 dzieci dostało nowe elementy strojów, które zastąpiły stare, zniszczone elementy, lub nawet w przypadku butów - własne obuwie dzieci, gdyż przy braku obuwia odpowiedniego rozmiaru, dzieci występowały we własnych, współczesnych butach.
Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu Bukówczan MANU i wszystkim którzy pomogli w realizacji tego projektu. Jest to nieoceniona pomoc! Cieszymy się też, że mogliśmy skorzystać z pomocy unijnej. Dziękujemy Lokalnej Grupie Działania Kraina Lasów i Jezior w Lesznie oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Wielkopolskiego, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich w Poznaniu.