W sobotę i niedzielę 17. i 18. maja odbyło się w Poznaniu coroczne spotkanie muzyków ludowych – Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. Impreza tradycyjnie łączy w sobie prezentacje kapel dudziarskich i koźlarskich, warsztaty dla młodych muzyków oraz seminarium poświęcone ochronie ludowej muzyki i instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu.
Dudy – instrument niegdyś popularny na terenie prawie całej Polski – spotkać można obecnie w niewielu miejscach. Najwięcej, bo aż 5 ich odmian (dudy kościańskie, gostyńskie, kozioł weselny i ślubny oraz sierszenki) występuje w Wielkopolsce, poza naszym regionem zachowały się do dzisiaj tylko 3 odmiany: w Tatrach – koza podhalańska, w Beskidzie Śląskim – gajdy i w okolicach Żywca – dudy żywieckie.
Konfrontacje to spotkanie nie tylko muzyków, ale też budowniczych dud, którzy przywożą wykonane przez nich instrumenty. Są one oceniane przez specjalistów pod względem zgodnego z tradycją wykonania oraz jakości brzmienia. W tym roku najlepsze instrumenty zaprezentowali: Szymon Bafia z Zakopanego (dudy podhalańskie) oraz Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego (dudy wielkopolskie). Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest w Polsce tylko kilku.
W sobotę odbył się na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego pierwszy koncert oceniany przez jurorów (inaugurujący jednocześnie tegoroczną poznańską „Noc muzeów”).
W niedzielę – bezpośrednio po przedpołudniowym seminarium w WBPiCAK z udziałem znakomitych specjalistów w dziedzinie muzyki dudziarskiej, prof. prof.: Jana Stęszewskiego, Bogusława Linette’a, Zbigniewa Przerembskiego i Kazimierza Budzika – muzycy przenieśli się na Stary Rynek i tam przed Ratuszem grali przez 2 godziny dla poznańskiej publiczności.
Wśród ponad 50 uczestników Konfrontacji znalazły się m.in. znakomite kapele: koźlarska z Przyprostyni, dudziarskazPoznania, muzycy kapeli „Koźlary” ze Stęszewa, kapele z Kościana, Połajewa, Leszna, Nowego Kramska, Bukówca Górnego, Starego Gołębina, Przyprostyni, Zbąszynia i Zakopanego oraz wielu młodych, utalentowanych dudziarzy, koźlarzy i skrzypków z całej Wielkopolski.
Bukówieckich dudziarzy reprezentowali: Tomasz Kiciński, Wojtek Wojciechowski, Jakub Kaczor i Przemek Samol. Pary dudziarskie Tomasz Kiciński i Przemysław Samol oraz Mateusz Kiełczewski i Jakub Kaczor otrzymały nagrody za kontynuowanie tradycji dudziarskich. Gratulujemy!