Wycieczka do Izby Regionalnej

W pierwszy dzień lata uczniowie klasy II a z wychowawczynią Magdaleną Drobnik wybrali się na pieszą wycieczkę po Bukówcu, gdzie głównym celem było zwiedzanie Izby Regionalnej. Po naszym małym bukówieckim muzeum oprowadziła nas p. Basia Dragan. Opowiedziała o budynku, jego mieszkańcach, pomieszczeniach znajdujących się w nim oraz przedmiotach codziennego użytku naszych przodków. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści pani Basi, zadawały pytania i aktywnie uczestniczyły w całej lekcji regionalnej.

Na zewnątrz chatki wielkim zainteresowaniem uczniów cieszyły się wiszące fotografie dawnych Bukówczan, a także drewniany wychodek. Nie zabrakło wspólnego zdjęcia przy rzeźbie wykonanej przez naszego lokalnego rzeźbiarza p. Jerzego Sowijaka oraz przy krzyżu. Po tak ciekawej lekcji historii przyszła pora na śniadanie, które zjedzone zostało na podwórku Nikodema. Miłym gestem zaskoczyła nas babcia Nikodema, która poczęstowała wszystkich cukierkami. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną, zwracając uwagę na przydrożne kapliczki i figurki. Wstąpiliśmy również do biblioteki, gdzie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom uczniowie usłyszeli legendę o poznańskim trębaczu, którą na prośbę pani bibliotekarki przeczytała pani Marta. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie starego wiatraka, którego właścicielem był prapradziadek Filipa. Ten prawie dwustuletni wiatrak został odrestaurowany i stał się własnością p. Leonarda Stanka. Pan Leonard jest prawnukiem Tomasza Szulca, który był drugim właścicielem wiatraka. Uczniowie wysłuchali historii tego zabytku, mogli zwiedzić jego wnętrze i zadać panu Leonardowi pytania.

Ostatnią atrakcją dnia był słodki poczęstunek zjedzony pod wiatą u państw Stanków. Były to lody, wafelki i sok, zakupione z pieniędzy pozostałych z wycieczki klasowej.

Bardzo dziękujemy pani Basi Dragan i panu Leonardowi Stankowi za poświęcenie swojego czasu i ciekawą lekcję historii.