Szkolny Zespół Regionalny na XXXII Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego

... a właściwie część Zespołu, gdyż w tym Konkursie mogą brać udział tylko dorośli oraz dzieci do lat dwunastu.

Konkurs jest organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, zaś patronat nad Konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To właśnie Ministerstwo oraz Marszałek Województwa  Podkarpackiego finansują tę ogromną imprezę, w której corocznie bierze udział ponad 500 tancerzy.  Rokrocznie zgłasza się nań kilkadziesiąt zespołów z całej Polski. W tym roku  do finału zakwalifikowano szesnaści e zespołów dorosłych oraz 4 dziecięce. Zespoły dziecięce  zaproszono dopiero po raz trzeci i nie biorą one udziału w klasyfikacji konkursowej. Jak powiedział nam jeden z organizatorów, p. Adam Majka, zespoły dziecięce postanowiono wprowadzić eksperymentalnie. Okazało się, że z roku na rok ilość zgłaszanych zespołów dziecięcych gwałtownie wzrasta, ale ze względu na koszty oraz czas potrzebny na przesłuchania, zaproszone mogą być tylko 4 zespoły.  Stąd trwają starania, by od przyszłego roku Konkurs wydłużyć o jeden dzień.

Nasz Zespół pojechał wraz z Zespołem Regionalnym im. Anny Markiewicz. Wyruszyliśmy już o północy w czwartek 13 października. Rano następnego dnia zwiedziliśmy  Klasztor w Tyńcu malowniczo położony na wzgórzu przy zakolu Wisły. Następnie zwiedzaliśmy  Wawel. Mieliśmy niesamowitego pana przewodnika, więc zwiedzanie było bardzo interesujące.  Kolejnym miejscem, naszej wizyty była Kopalnia Soli w Bochni. Jej zwiedzanie jest bardzo ciekawe, ze względu na świetne efekty wizualne wprowadzające w realia pracy w kopalni w minionych wiekach.

Bardzo zmęczeni dojechaliśmy na miejsce około godziny dziewiętnastej. Kolacja była pyszna, a hotel  elegancki i przyjemny.  Od początku czuliśmy się bardzo dobrze, organizatorzy starali się by nam niczego nie brakowało.

Nasz występ był już o 9.30 rano. Dorosły Zespół występował dwie godziny później. Widownia była pełna, między innymi sporo było młodzieży z okolicznych gimnazjów.  Występy oglądaliśmy aż do obiadu, czyli do 12.30.  No cóż, nie było tu „słabych”  zespołów... Tancerze w zespołach - wyśmienici. A tańce i stroje  zaskakiwały barwną, roztańczoną tęczą!

Z  naszego występu byliśmy zadowoleni.  Przez cały występ zbieraliśmy brawa, a publiczność żywo reagowała na każdy taniec czy zabawę.  Zaraz po występie otrzymaliśmy nagrody:  każdy z nas otrzymał torbę, a w niej wielofunkcyjny power bank, torba- nerka  oraz słodycze. Już na scenie i po zejściu  zbieraliśmy liczne gratulacje. Gratulowała nam nawet instruktorka zespołu dziecięcego z  Podhala.  Przyznała, że wystąpiliśmy lepiej od jej Zespołu i jesteśmy świetni. Szkoda, że nie przyznawano miejsc dzieciom...

Po  obiedzie pojechaliśmy na rzeszowskie Stare Miasto.  Pospacerowaliśmy, zwiedziliśmy Muzeum Dobranocek,  zjedliśmy  pyszne „co nieco” w kawiarenkach wokół ratusza. Wieczorem była zabawa przy kapelach ludowych. Wszyscy tańczyli, chociaż było nieco ciasno. Szczególnie tańczyła młodzież ( i my), ale żadnego „kawałka” nie opuścił też 88-letni tancerz z jednego z zespołów.

Następnego rana byliśmy na mszy, gdzie zespół góralski „ Magurzanie” przygotował ciekawą oprawę muzyczną mszy. No a potem było ogłoszenie wyników i konkurs finałowy. Dorosły Zespół bukówiecki otrzymał III nagrodę i pięknie zaprezentował się w koncercie laureatów.

No a potem niestety trzeba było wracać... Organizatorzy zaprosili nas za rok, mamy nadzieję, że uda nam się wyjechać.

Dziękujemy wszystkim dzięki którym mogliśmy wyjechać do Rzeszowa. Szczególnie Zespołowi Regionalnemu im. Anny Markiewicz, który zabrał nas ze sobą, a jego członkowie serdecznie się nami zajmowali. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury za sfinansowanie przejazdu (a to niemała kwota, wszak to ponad 500 km.). Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie dodatkowego noclegu. Pozostałe koszty (zwiedzanie, obiady w drodze) sfinansowaliśmy z pieniędzy zespołowych i  z opłaty za wyjazd.

Nasz Zespół po raz kolejny godnie  reprezentował nasz szkołę i Bukówiec. Dzięki  takim wyjazdom  nasza szkoła i wieś znana jest wielu ludziom  całej Polsce.