Święto Niepodległości w bukówieckiej szkole

11 listopada to jedna z najważniejszych dla Polaków dat w ciągu roku. Obchodzone jest wtedy Święto Niepodległości, które upamiętnia powrót Polski na mapy Europy w 1918r., po stu dwudziestu trzech latach zaborów, gdy to nasze ziemie zabrały nam Prusy, Rosja i Austria. Jak co roku, klasa IIIG przygotowała apel na temat właśnie tego wydarzenia, który odbył się we wtorek, 8 listopada br.

Uczniowie dokładnie opowiedzieli swoim rówieśnikom całą historię związaną z odzyskaniem niepodległości. Wyjaśnili, dlaczego doszło do rozbiorów, jak Polacy walczyli i bronili się na wszelkie sposoby i jakie były skutki tego konfliktu. Piękne, pełne patriotyzmu wiersze wypływały z ich ust, rozbrzmiewając po całej sali, a pieśni śpiewane przez chór szkolny, a także uczennice klasy trzeciej,  dogłębnie trafiały  w serca słuchaczy, tworząc jedną spójną historię. Swoimi zdolnościami pochwalili się też chłopcy, wykonując utwór pt. „Pierwsza Kadrowa”. Druga część apelu przedstawiała życie dwojga kochających się ludzi - Zosi i Janka, których rozdzieliła ludzka nienawiść - chłopak został powołany do wojska. Nie wrócił już do swojej ukochanej żywy; oddał ducha, walcząc dla swojej ojczyzny, co wstrząsnęło dziewczyną. Niestety, takie sytuacje były niegdyś szarą rzeczywistością  dla dużej grupy społeczeństwa, która niszczyła człowieka od środka.

Apel ten nie był tylko zwykłym przedstawieniem,  lecz wiadomością skierowaną do ludności na całej świecie - zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, bez względu na kolor skóry, poglądy, czy język, jakim się posługujemy, a jej przekaz jest banalnie prosty. Nie pozwólmy, aby chęć władzy, gniew i wrogość wobec  drugiego człowieka oraz uczucie wyższości zasłoniło nam o wiele ważniejsze wartości, gdyż może się to skończyć tragicznie zarówno dla nas, jak i innych. Kochajmy nasz kraj i doceniajmy to, co wywalczyli dla nas nasi przodkowie, aby żyło nam się lepiej. Bądźmy im wdzięczni nie tylko 11 listopada, lecz w ciągu całego roku, gdyż na to zasługują.

„Cześć i chwała bohaterom”.