Czytaliśmy z radością, słuchaliśmy z przyjemnością

Jak można zachęcić dzieci do czytania książek? Jak można uwrażliwić uczniów na piękno słowa? W jaki sposób można przybliżyć im literaturę właśnie do nich adresowaną? Nasza szkoła rokrocznie organizuje różnego rodzaju konkursy czytelnicze, a tegoroczna edycja Konkursu Pięknego Czytania "Czytam z radością, słucham z przyjemnością", który na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza, odbyła się 28 lutego 2017 r.

W zmaganiach tych udział wzięło jedenaścioro uczniów klas IV - VI szkoły podstawowej, wyłonionych w eliminacjach klasowych. Zaprezentowali oni komisji konkursowej, którą stanowili: pani bibliotekarka Grażyna Hasse oraz pan Kamil Kutny, a także publiczności: czwarto-, piąto- i szóstoklasistom wybrane przez siebie fragmenty literatury pięknej. Ocenie podlegały technika czytania  oraz sposób interpretacji poprzez wykorzystanie środków artystycznego wyrazu. Jury po zaprezentowaniu się uczestników konkursu udało się na naradę i wyłoniło zwycięzców. I miejsce przyznano - warto dodać, że trzeci rok z rzędu - bezkonkurencyjnej Ricie Skorupińskiej z klasy VI, II - Ricie Grzesieckiej i Jakubowi Poloszykowi z klasy V, III miejsce - Jakubowi Małeckiemu z klasy IV oraz  Dawidowi Jasińskiemu z klasy V. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe, a każdy z uczestników - pamiątkowy dyplom.

Tego rodzaju konkursy umożliwiają odczarować czynność czytania tak, by przestała się ona kojarzyć dzieciom z nudnym obowiązkiem. Przyjemność, jaką bez wątpienia było dla publiczności wysłuchanie zwycięskich prezentacji, pozwala mieć nadzieję, że tak się stało.