Aktualności

Szkolny Zespół Regionalny na występach we Wrocławiu

Szkolny Zespół Regionalny na występach we Wrocławiu

W dniach 4-5 marca br. Szkolny Zespół Regionalny przebywał na zaproszenie Rodziny Rodła we Wrocławiu. Rodzina Rodła to organizacja historyczno – edukacyjna przypominająca tradycje Związku Polaków w Niemczech z okresu międzywojennego XX wieku. Działa pod patronatem Stowarzyszenia Oświaty i Wychowania we Wrocławiu, jej prezesem i założycielem jest p. Tadeusz Szczyrbak.

Uroczystość na której byliśmy, to obchody  79 rocznicy proklamowania Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Oto słynne  pięć prawd Polaków:

  1. Jesteśmy Polakami.
  2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
  3. Polak Polakowi bratem.
  4. Co dzień Polak Narodowi służy.
  5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle.

W sobotę zwiedzaliśmy Wrocław. Ciekawą trasę i opowieści zapewnił nam pan przewodnik Arkadiusz Foster, delegowany przez organizatorów imprezy. Organizatorzy też płacili za wstęp na słynną Panoramę Racławicką. Wieczorem poszliśmy do kina. Pierwszy dzień pobytu zakończyliśmy towarzyskimi spotkaniami w miłym hostelu nad Odrą, w samym centrum Wrocławia.

Po bardzo wystawnym śniadaniu ubraliśmy sie w nasze stroje regionalne i pojechaliśmy na Ostrów Tumski. Tu przy kościele św. Marcina zebrali się przedstawiciele władz miasta, delegacje szkół, urzędów,  instytucji i Zespołów, by złożyć kwiaty pod pamiątkową tablicą z pięcioma Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. Były salwy honorowe, doskonała orkiestra wojskowa, zaś obstawę stanowiła bardzo dla nas ciekawa policja konna.

W dalszej części wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej w katedrze wrocławskiej, z udziałem licznych pocztów sztandarowych, orkiestry i chóru odprawianej przez biskupa prof. dr  hab. Andrzeja Siemieniewskiego.

Po mszy na placu przed Papieskim Wydziałem Teologicznym odbyło się krótkie spotkanie oraz degustacja świetnej grochówki wojskowe i... stukilowego tortu! Był ogromny i naprawdę pyszny.

Potem w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbył się cykl występów i wykładów. Występowały dziecięce i młodzieżowe orkiestry, chóry, zespoły taneczne z całej Polski oraz  uczniowie wrocławskich szkół z montażami poetyckimi. Trwał on od 12.30 do 17.00. Koncerty i prelekcje miały najczęściej charakter patriotyczny.

W międzyczasie można sobie było  wejść do sąsiedniej sali i pojeść sobie najróżniejszych pyszności, przygotowany tam catering był bowiem na najwyższym poziomie i dla każdego znalazł się jakiś przysmak, nieraz nader wyszukany. Wjechaliśmy też na wieżę katedry wrocławskiej, by podziwiać panoramę miasta i okolicy, zaś na sam koniec udało nam się spotkać pana latarnika, który co wieczór na Ostrowie Tumskim, w cylindrze i czarnej pelerynie, zapala stare latarnie gazowe.

Wyjazd był bardzo udany. Dopisała nam pogoda - przez cały czas iście wiosenna. Podobała nam się cała impreza - choć o poważnym przesłaniu, zorganizowana i przeprowadzona ciekawie i z niezwykła troską o zaproszonych gości. Czuliśmy się tam naprawdę bardzo dobrze. Występ też nam się udał, był cały czas nagradzany brawami, schodziliśmy ze sceny w towarzyszeniu gromkich oklasków.

Całej imprezie towarzyszyły liczne media: prasa, radio oraz  telewizja, między innymi TVP Wrocław, Telewizja Polonia, Telewizja Trwam i lokalne stacje.

Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim, dzięki którym mogliśmy pojechać. Szczególne podziękowanie kierujemy do pani Dominiki Foterek i Katarzyny Kaczmarek, które prócz instruktorów pełniły funkcje opiekunów.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 925 gości oraz 0 użytkowników.