Lekcja ekologii w Trzebani

18 maja 2017 roku klasa VI odpowiedziała na zaproszenie Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie  i wraz z opiekunami: wychowawczynią, Agnieszką Sobecką oraz panem Łukaszem Koniecznym, wybrała się  do Trzebani. Wyjazd ten odbył się w ramach akcji "Zielona Szkoła".

Trzebania to miejscowość położona niedaleko Osiecznej. To tam trafiają nasze odpady, które regularnie, po wstępnej segregacji, są regularnie odbierane sprzed naszych posesji. Tam bowiem mieści się Miejski Zakład Oczyszczania - Zakład Zagospodarowania Odpadów, z którego korzysta miasto Leszno i subregion leszczyński, będący sercem kompleksowego systemu gospodarki odpadami. W tym miejscu spędziliśmy półtorej godziny, najpierw biorąc udział w pogadance na temat ekologii i prawidłowej segregacji śmieci oraz oglądając film na temat ponownego pozyskiwania surowców na przykładzie plastikowej butelki.  Następnie zwiedzaliśmy wszystkie dostępne obiekty zakładu. Na jego terenie znajduje się linia do sortowania śmieci, gdzie odzyskuje się surowce wtórne, kompostownia i komora fermentacyjna, w której produkuje się biogaz wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. Z uwagą prześledziliśmy drogę, jaką przemierzają nasze śmieci. Na koniec uczniowie otrzymali prezenty: zakładki do książek z informacjami dotyczącymi prawidłowej segregacji śmiecie oraz ekologiczne torby.

Pobyt w Trzebani na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci i wpłynie na większą świadomość  dotyczącą ochrony środowiska, a tym samym wesprze nasze codzienne, proekologiczne działania.