Nagrania starych zabaw dziecięcych

W czwartek 12 października 2017 r. Szkolny Zespół Regionalny wziął udział w nagraniu starych zabaw dziecięcych i tradycyjnych tańców. Nagraliśmy następujące zabawy i tańce: pioskorz, wkoło sie krynć, kłoza, siódymka, Mikołajek i wiwat męski.

Nagrania prowadzone były na potrzeby projektu Mały Kolberg. Jest to projekt, który trwa od 2014 roku. Rozpoczął się w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga i prowadzony jest do dziś. W ramach projektu  tworzone są materiały (nagrania, wydawnictwa itp.), które pozwalają dzieciom poznawać tradycję i zwyczaje swojej okolicy i rodziny, zachwycania się ich historią i poszukiwania w nich inspiracji dla własnych pomysłów i działań.

Nagrania prowadził Witold Roy Zalewski, znany poznański popularyzator tradycyjnych tańców i śpiewu, związany z poznańskim Domem Tańca. Posłużą one do nauki starych tańców i zabaw w szkołach i przedszkolach naszego województwa. W nagraniu wzięła udział najmłodsza grupa Zespołu i trzeba przyznać, że nowi tancerze  bardzo dobrze sobie radzili.

Autorzy projektu napisali: „Znajomość tradycji i tożsamość z miejscem urodzenia pozwala gruntować poczucie własnej wartości, pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa, ale także ciekawość i otwarcie na świat. Chcemy aby dzieci były świadome lokalnych tradycji, znały legendy, opowieści, melodie i piosenki z okolic, w których żyją i z których pochodzi ich rodzina”. Mamy nadzieję, że nasze bukówieckie tańce, przyśpiewki i zabawy spodobają się, i że pomogą naszym rówieśnikom w osiągnięciu tego celu.