Aktualności

Uroczystości we Włoszakowicach

Uroczystości we Włoszakowicach

Dnia 21 października 2017 r. delegacja nauczycieli: pani Magdalena Drobnik, pan Kamil Kutny oraz poczet sztandarowy: Dominik Martynów, Oliwia Zapłata, Patrycja Kaźmierczak na czele z Dyrektorem szkoły panem Danielem Piaseckim uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających Polaków pomordowanych przez niemiecką policję bezpieczeństwa w październiku 1939 r.

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym we Włoszakowicach, której przewodniczył ksiądz proboszcz Andrzej Szulc. Następnie w asyście pocztów sztandarowych przeszliśmy na miejsce kaźni – dzisiejszy plac 21 października, a później na miejsce pochówku pomordowanych.

Kolejną częścią było oficjalne wystąpienie Wójta Gminy Włoszakowice pana Stanisława Waligóry. Zaraz po nim wystąpił nauczyciel historii i wos w naszej szkole pan Kamil Kutny, który jest jednocześnie autorem i redaktorem książki, której odbyła się oficjalna promocja – „Włoszakowice 1939 – 1945”.

Podczas swojego wystąpienia przedstawił genezę powstania książki, skład redakcyjny i zawartość: Piotr Okulewicz - Włoszakowice w przededniu wybuchu II wojny światowej, Kamil Kutny - Wielkopolska południowo-zachodnia w cieniu swastyki, Damian Szymczak - Józef Grycz: bohater walk w Afryce i we Włoszech, Jerzy Bogdanowicz - Działania wojenne na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski (28-31 stycznia 1945), Elżbieta Olender i Barbara Ratajewska - Materiały archiwalne z lat 1939-1945 dotyczące gminy Włoszakowice w zasobie Archiwum Państwowego w Lesznie i Archiwum Państwowego w Poznaniu i Kaliszu, Waldemar Handke -  Żołnierze oddziału „Szefa Czesia” (1945-1946) - szkic do portretu zbiorowego Łukasz Szudarski – Kontrola spraw śledczych posterunku MO Włoszakowice po 1945 Anna Górna – Działalność Komitetu Gminnego PPR we Włoszakowicach w latach 1945-1948.

Następnie w krótkim rysie historycznym przedstawił tamte tragiczne dni, w tym miejscu warto przytoczyć fragment książki, która jest dostępna w bibliotece szkolnej oraz do nabycia w Gminnym Ośrodku Kultury we Włoszakowicach:

„Jesień 1939 r. okazała się tragiczna dla około 10 000 osób w całej Wielkopolsce.
W ramach „Akcji Tannenberg” (Unternehmen Tannenberg) przystąpiono do masowej eksterminacji miejscowych elit. Przygotowane dużo wcześniej listy były szczegółowe, znajdowały się na nich wszystkie niezbędne dane dostarczone przez volksdeutschy. W dniach od 20 do 23 października życie straciły 244 osoby w: Śremie, Kórniku, Książu, Mosinie, Kostrzynie, Gostyniu, Krobi, Poniecu, Kościanie, Śmiglu, Lesznie, Osiecznej i we Włoszakowicach. Dla zachowania pozorów przed egzekucją odbywały się „prowizoryczne sądy”, które jedynie ustalały personalia oskarżonych i wysłuchiwały „oskarżycieli”, którymi byli miejscowi Niemcy. Zachowało się wspomnienie jednego z „sądzonych” Marcina Rydlewicza: „W drugiej dekadzie października 1939 r. zostałem aresztowany w Lesznie (…) W więzieniu przebywałem do dnia 21 października 1939 r. W dniu tym przyjechał do Leszna sąd policyjny. (…) sąd składał się z trzech SS-manów, w posiedzeniu brali udział
[dwaj miejscowi Niemcy], wydawali przed sądem opinie o aresztowanych. (…) Od ich opinii zależało, czy dany więzień miał być skazany na karę śmierci, na karę więzienia czy też uniewinniony. (…) Później zostaliśmy przewiezieni do Włoszakowic [w obecnym Urzędzie Gminy] odbyła się podobna parodia sądu nad Polakami. Skład sądu był ten sam, inni byli jedynie opiniodawcy”
.

21 października 1939 r. w wyniku skazującego wyroku przez sąd doraźny we Włoszakowicach w godzinach wieczornych Einsatzkommando 14. dokonało egzekucji na siedmiu Polakach, przy udziale „oskarżyciela” Heinza Hoffmanna – komisarza obwodowego:

- Józef Kaczmarek ze Święciechowy

- Andrzej Kociucki ze Święciechowy

- Wojciech Mikołajczak ze Święciechowy

- Józef Przeracki z Krzycka Wielkiego

- Karol Zapłata z Długich Starych

- Stanisław Urbaniak z Dąbczak k. Osiecznej

- Ignacy Żmuda z Leszna

Mord dokonany we Włoszakowicach  został upamiętniony tablicą umieszczoną na jednym z budynków, przy Placu 21 Października nawiązującego do tragicznych wydarzeń. Napis na nim informuje: „W tym miejscu w dniu 21 X 1939 roku niemieckie komando policji bezpieczeństwa w egzekucji publicznej zamordowało polskich patriotów. Byli to… Wieczny odpoczynek racz im dać Panie”.

Co roku w tym dniu odbywają się tam uroczystości upamiętniające mord na Polakach”.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 1063 gości oraz 0 użytkowników.