Aktualności

"Poznaj Polskę"

W czwartek 17 listopada klasy III i IV wraz z opiekunkami: panią Magdaleną Drobnik, Karoliną Kowalczyk oraz Hanną Owsianną wybrały się do Gniezna i Biskupina. Wycieczka była współfinansowana z projektu „Poznaj Polskę”. Kwota dotacji wyniosła prawie 5000 zł. Rodzice dopłacali niecałe 1300 zł.

Rankiem, o godzinie 6.15, wyruszyliśmy autokarem do Gniezna. Już o 8.45 rozpoczęliśmy zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego. Misją Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest przybliżanie współczesnym pokoleniom i zachowanie dla przyszłych świadectw dziedzictwa kultury oraz historii okresu początków Państwa Polskiego i późniejszych losów regionu będącego kolebką naszej państwowości. Zaczęliśmy się od lekcji muzealnej pt. „Jak żyli ludzie 1000 lat temu”. Edukator pokazywał nam repliki przedmiotów wytwarzanych i używanych przez ludzi na początku istnienia naszego państwa. Były tam m.in. lniane ubrania, ozdoby, broń, ceramika. Oprócz tego, że z ciekawością słuchaliśmy wykładu, to na końcu lekcji dzieci mogły przymierzyć ubrania, zmielić ziarna na mąkę przy pomocy żaren. Chłopców najbardziej zainteresowały drewniane tarcze, miecze, kolczugi i włócznie. Potem wraz z przewodnikiem zaczęliśmy zwiedzać wystawy tematyczne. Pierwsza nosiła tytuł  "Początki państwa polskiego" Na wystawie mogliśmy obejrzeć  ponad 500 eksponatów z całej Polski. Była tam między innymi rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej, detale architektoniczne oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Uzupełnieniem wystawy była przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania oraz film prezentujący najważniejsze wydarzenia z okresu panowania Mieszka I i Bolesława I Chrobrego, oczami współczesnych im kronikarzy.

Po zakończeniu zwiedzania był czas na kupno pamiątek, a potem ruszyliśmy do Biskupina. W Biskupinie obejrzeliśmy rekonstrukcja osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza. Rekonstrukcja osady obejmuje część zabudowań, na które w przeszłości składało się 106 domów, ułożonych w 13 rzędach, rozdzielonych ulicami wyłożonymi drewnem. Regularnie rozlokowane domostwa otaczała ulica okrężna, ułatwiająca komunikację. Całość osady otoczona była wałem obronnym o nieznanej wysokości. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o życiu w osadzie 2700 lat temu. Następnie obejrzeliśmy rekonstrukcję wioski wczesnopiastowskiej. Na zakończenie odbyła się lekcja muzealna „Garnek na wynos? – warsztaty lepienia naczyń z gliny”. Ponieważ w tamtym okresie koło garncarskie nie było tutaj znane, dzieci uczyły się lepić naczynia metodą wałeczkową. Myślę, że to była jedna z największych atrakcji tego dnia. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Mc Donalda. O 19.00 byliśmy z powrotem w Bukówcu. Myślę, że był to udany wyjazd.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 442 gości oraz 0 użytkowników.