Lekcja regionalna i wyjście do Izby Regionalnej

W piątek, 29 kwietnia gościliśmy w czerwonej szkole Zofię Dragan, znaną regionalistkę i byłą panią dyrektor naszej szkoły. W pierwszej części spotkania uczestniczyły klasy I, II i III. Pani Zofia zaprezentowała i opisała poszczególne części stroju ludowego. Odbył się pokaz dawnych tańców i śpiewów w wykonaniu dzieci z zespołu regionalnego. Sami też nauczyliśmy się paru kroków i wspólnie zaśpiewaliśmy fragment przyśpiewki ludowej. Poznaliśmy dawne zwyczaje bukówieckie. Mogliśmy wysłuchać wiersza pt. Tydzień w wersji gwarowej, recytowanego przez Wiktora Mierzyńskiego, ucznia klasy 2. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstał staw „glinki” oraz usłyszeliśmy wiele innych ciekawych opowieści.

W dalszej części spotkania brały udział klasy I i III. Klasy w ustalonej kolejności odwiedziły Izbę Regionalną.

Pokonaliśmy długą trasę, udając się prawie na koniec wsi do autentycznego domu z przełomu XIX i XX wieku. Tam czekała na nas pani Zofia. W ciekawy i przystępny sposób opowiedziała nam o życiu dawnych mieszkańców Bukówca Górnego. Pokazała nam i wyjaśniła działanie sprzętów używanych ponad 100 lat temu. Potem podziwialiśmy piękne i stare odmiany kwiatów, oglądaliśmy pompę i dawny ustęp. Oglądając fotografie umieszczone w przydomowym ogródku mogliśmy przenieść się na chwilę do tamtych czasów i wyobrazić sobie trudne życie naszych przodków.

Było to bardzo interesujące spotkanie, a pani Zofia Dragan przybliżyła nam to, jak dawniej żyło się w Bukówcu Górnym. Serdecznie podziękowaliśmy za ciepłe przyjęcie i poświęcony nam czas.

Zapraszamy do galerii zdjęć.