Aktualności

Wycieczka do Muzeum Rolnictwa i Palmiarni

Dnia 18 listopada uczniowie klasy I i II naszej szkoły wraz z wychowawczyniami p. Wiolettą Zająć, p. Magdaleną Miś oraz opiekunkami p. E. Poloch, W. Kaźmierczak, A. Grygiel, M. Skrzypczak uczestniczyli w wyciecze po Wielkopolsce w ramach programu „Poznaj Polskę” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pierwszy punktem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od lekcji muzealnych. Klasa I uczestniczyła w lekcji „Od buraka do lizaka”, której celem było pokazanie uczniom procesu pozyskiwania cukru z buraków cukrowych. Dzieci poznały cały proces technologiczny począwszy od samego zbioru buraka poprzez jego przetwórstwo i przygotowanie produktu finalnego. Uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć jak z prostych składników można zrobić lizaki, a potem samodzielnie je ozdobić i skosztować. Podczas warsztatów została również poruszona kwestia zagrożeń dla zdrowia, jakie niesie ze sobą nadmierne spożywanie słodyczy.

Natomiast klasa II uczestniczyła w lekcji „ Od rośliny do tkaniny”. Po obejrzeniu krótkiego filmu edukacyjnego uczniowie zaznajomieni zostali z kolejnymi etapami powstawania nici i materiałów lnianych. Poznali na czym polegała obróbka lnu. Każdy miał okazję popracować na międlicy, cierlicy i kołowrotku. Wszyscy wypróbowali też jak dawniej tkano włókna na krośnie.

Na terenie muzeum obejrzeliśmy także wystawy stałe takie jak: rzemiosło wiejskie, przetwórstwo, przemysł rolno- spożywczy, hodowlę roślin, pszczelarstwo, kolekcję zabytkowych motocyklów i samochodów oraz zwierzęta hodowlane. Mieliśmy także okazję zobaczyć wystawę drewnianych zabawek autorstwa znanego nam rzeźbiarza, artysty z Bukówca Górnego p. Jerzego Sowijaka.

Drugim punktem wycieczki była poznańska Palmiarnia, której celem było pogłębienie wiedzy przyrodniczej. Pawilony tematyczne zwiedzaliśmy z Panią przewodnik, która z zaciekawieniem opowiadała o egzotycznych i tropikalnych roślinach o efektywnych liściach, kwiatach i pnączach. Duże emocje wśród uczniów zrobiły także akwaria z żółwiami i rybami, egzotyczna papuga, terraria z gadami, lilie wodne, bananowce, kakaowce, cytrynowce, daktylowce, palmy, kaktusy a także rośliny owadożerne. Atrakcją okazało się samodzielne karmienie ryb zakupioną wcześniej odpowiednią karmą. Dzieci miały także możliwość skosztowania i powąchania chipsów bananowych, cukru trzcinowego, wanilii, cynamonu.

Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy późnym popołudniem do domu. To był miły dzień, dzięki któremu uczniowie zdobyli wiedzę w sposób znacznie ciekawszy niż ta z książek.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 569 gości oraz 0 użytkowników.