„OD WRZENIA DO GAZU”

Chemia i fizyka są powszechnie określane jako nauki ścisłe. Już samo słowo „ ścisłe” jest dla wielu uczniów pierwszą barierą do poznania i polubienia tych trudnych, lecz niewątpliwie ciekawych dziedzin.
    W poniedziałkowy poranek nasza klasa uczestniczyła w pokazie chemicznym prowadzonym przez pana Mateusza Stockiego z firmy ArtScience. Nie tylko my braliśmy udział w „podróży po krainie eksperymentów”. Do Włoszakowic zjechały się też inni uczniowie klas III gimnazjalnych z okolicznych miejscowości. Wykład dotyczył powietrza, jego składników i ich właściwości fizycznych oraz chemicznych. Obejrzeliśmy eksperymenty związane z metodami otrzymywania, wykrywania i wykorzystania gazowych składników powietrza. Zobaczyliśmy też, jak w najprostszy sposób przekonać się o istnieniu atmosfery. Podczas pokazu przyglądaliśmy się wielu ciekawym doświadczeniom, takim jak: „Odwrócona szklanka” , „Zapala się i gaśnie”, „Produkcja pasty do zębów dla słonia”, „Czarny smok”, „Chemiczny gejzer”, „Siłacz” a nawet ”Płonący stół”. Do niektórych eksperymentów potrzebna była pomoc uczniów. Każdy ochotnik, po wykonaniu swojego zadania, nagradzany był probówką.
    Pokaz bardzo nam się podobał ze względu na jego atrakcyjność oraz dlatego, że trudną wiedzę z zakresu chemii i fizyki pan Stocki przekazał w sposób prosty i przyjazny.