Wycieczka kl.II do Gołuchowa

Dnia 14.09.2010r. odbyła się wycieczka do Gołuchowa. W wycieczce brali udział uczniowie klas drugich z Bukówca Górnego i Jezierzyc Kościelnych. Wyjazd ten był nagrodą w zeszłorocznej edycji gminnego konkursu „Szkolne rady na odpady” organizowanego przez Gminny Zakład Komunalny i Nadleśnictwo we Włoszakowicach.
     Głównym celem wyjazdu była popularyzacja wiedzy o lesie i leśnictwie w Polsce, poznanie flory i fauny oraz kolekcji muzealnych. Jednym z głównych punktów wycieczki było uczestnictwo uczniów w zajęciach edukacyjnych w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Zajęcia odbywały się na terenie pięknego parku dendrologicznego. Zajęcia prowadziła pani przewodnik, która bardzo ciekawie opowiadała o poszczególnych gatunkach drzew rosnących na terenie parku. Dla uczniów przygotowano interesujące zadanie, które polegało na poszukiwaniu dendrologicznych skarbów. Po zakończeniu poszukiwań każda grupa prezentowała i omawiała znaleziony skarb.
    Jednym z kolejnych punktów wycieczki było Muzeum Leśnictwa „Powozownia”. W tymże muzeum uczniowie mogli zobaczyć i podziwiać wystawę pt. „Spotkania z lasem”. W miejscu tym znajdowało się mnóstwo gatunków leśnych z „Czerwonej Księgi”, które eksponowane były na 7 stoiskach zgodnie z liczbą kategorii zagrożenia. Oprócz zwierząt uczniowie mieli okazję zobaczyć bogatą kolekcję profili glebowych. Wystawa muzealna prezentowała uczniom las w kilku odsłonach, tzn. las jako zjawisko geobotaniczne, złożony ekosystem, przedmiot hodowli, obiekt zagrożony oraz jako przedmiot ochrony przyrody.
    Kolejnym etapem wycieczki była piesza wędrówka szlakiem żubrów. Podążając leśnymi ścieżkami dotarliśmy do zagrody żubrów, gdzie uczniowie podziwiali zwierzęta na żywo. Było to niezwykłe przeżycie dla większości dzieci. Na zakończenie wycieczki byliśmy w restauracji Mc Donalds, gdzie uczniowie mogli posilić się i odpocząć. Pełni wrażeń, wspomnień i pamiątek wróciliśmy do domu.