Aktualności

II Zjazd Bukówczan

    To już 800 lat Bukówca Górnego. Z tej okazji w drugi weekend września odbył się już II zjazd mieszkańców wsi. Nasza szkoła czynnie włączyła się w przygotowania do tej uroczystości. Od początku roku szkolnego były przygotowywane wystawy, mówiące o historii Bukówca i jego mieszkańcach.
   
    Zjazd rozpoczął się w sobotę 11 września o 15.00 sesją popularnonaukową, na w czasie której wysłuchaliśmy trzech wykładów mówiących o historii, kulturze i mieszkańcach Bukówca. Dr Stanisław Malepszak wygłosił wykład pt. „Zródła pracowitości bukowieckich chłopów”, a prof. Jerzy Sierociuk mówił o gwarze. Niestety dr Grażyna Dąbrowska nie mogła przybyć na sesję, ale wykład w jej imieniu wygłosiła dyrektor szkoły bukowieckiej Zofia Dragan. Po sesji odbyła się promocja książki „Wspomnienia i opowieści Bukówczan”. Artykuły do tej książki były zbierane od dwóch lat wśród Bukówczan. Trafiło tam 50 tekstów, w tym kilka napisały osoby z naszej szkoły. Po promocji książki, goście mieli okazję obejrzeć komediooperę Karola Kurpińskiego „Leśniczy w Kozienickiej puszczy”.
    Kolejną część zjazdu, w niedzielę, rozpoczęło poświęcenie kapliczki, która została ufundowana przez mieszkańców Bukówca i Dłużyny. Spod kapliczki wszyscy udali się do kościoła, gdzie proboszcz tutejszej parafii odprawił mszę w intencji wsi. Po Mszy nastąpiło oficjalne odsłonięcie tablicy 800- lecia Bukówca i otwarcie skweru 800- lecia.
    Później na korcie mogliśmy oglądać popisy bukowieckich zespołów, m. in. wszystkich chórów z Bukówca, SKS Sokolik, Zespołu Regionalnego, Kabaretu Dziura i Kabaretu Wuefistów. Był także zorganizowany turniej „Kocham Cię Wiosko”- drużyna „przybyszów” kontra drużyna „miejscowych”. Cały czas można było brać udział w loterii fantowej oraz zabawach i grach sportowych np. strzelaniu z łuku, rzucie podkową lub wspinaczce po palu. Były także inne atrakcje, np. smażenie powideł, które można było później kupić, tak samo jak swojski miód, chleb ze smalcem a także wino z „winnicy bukówieckiej”. Nikt z gości nie był spragniony ani głodny, ponieważ w wielu miejscach można było nabyć coś do jedzenia.  Przez cały dzień w szkole były czynne wystawy mówiące o Bukówcu. Klasy zamieniły się w sale wystawowe, w których były przygotowane ekspozycje: „Z historii Bukówca” „Stare fotografie Tomasza Szulca i nie tylko”, „Hobby i pasje Bukówczan”, „Stare zabawki”, (zrobił i dostarczył je Jerzy Sowijak), prace uczniów bukówieckiej szkoły, dorobek i historia organizacji i zespołów, a także stoisko z wydawnictwami o Bukówcu i medalami 800-lecia. W jednej z sal odbywały się seanse filmów o naszej wsi. Na boisku była wystawa starych maszyn rolniczych z pokazem młócenia. Około 19.00 nastąpiło ogłoszenie wyników konkurencji w których brali udział uczestnicy zjazdu oraz losowanie główne loterii fantowej. Następnie odbył się pokaz grupy kaskaderskiej „Apolinarski Group”, a po nim można było podziwiać sztuczne ognie, które zostały wystrzelone na cześć Bukówca Górnego.
    Zjazd zakończyła zabawa przy zespole „Yeti” która trwała do północy.

© 2017 SP Bukówiec Górny. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Odwiedza nas 840 gości oraz 0 użytkowników.