Nasza gwara w Rydzynie

W dniu 3 czerwca 2012 r. wystąpiliśmy z naszymi tekstami gwarowymi na „Powiatowym Dniu Dziecka z Napoleonem” w Rydzynie.

Oprócz nas występowały liczne zespoły szkolne i nie tylko, np.: Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy, Zespół Pieśni i Tańca  Marynia ze Święciechowy, Zespół Tańca Ludowego Moraczewo, oraz szkoły z Rydzyny, Dąbcza i  Kaczkowa.
    Były też liczne konkursy i zabawy: konkurs przebierańców, bieg w workach,  przeciąganie liny, „Kraina Zabaw” dla dzieci, mini turniej w piłkę nożną, przejażdżki bryczkami dla dzieci, pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego i ratowniczego WOPR, konkursy rysunkowe. Tu kończył się  II Powiatowy Zlot Motocyklowy i I Rodzinny Rajd Rowerowy.
    My przedstawiliśmy 5 gwarowych tekstów w wykonaniu Wiktorii Sowijak, Jowity Samol, Matyldy Obiegały, Eryka Poniżego i Mateusz Zapłaty. Krótko przed naszym wejściem na scenę zaczął padać deszcz i ludzie zaczęli opuszczać widownię. Myśleliśmy, że przyjdzie nam występować do pustych ławek. Tymczasem słysząc już pierwszy tekst ludzie zaczęli przychodzić pod scenę, stawali pod ogromnym drzewem, słuchali klaskali, śmiali się i... deszcz im jakoś nie przeszkadzał. Do końca naszego występu zgromadziła się spora  publika, która żywo reagowała na wszystkie nasze teksty.
    Po występie chcieliśmy trochę zostać i pooglądać – albo i wziąć udział w atrakcjach tej imprezy. Sam obiekt, potężny zamek rydzyński i wspaniałe zabudowania wokół były bardzo ciekawe. Niestety, deszcz padał coraz to bardziej... Zjedliśmy więc grochówkę i wróciliśmy do Bukówca, gdzie też nieźle już padało...
    Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nasza gwara jest interesująca, i ludzie lubią nasze małe gwarowe przedstawienia.