Przyjaźń „4ever”?

"Przyjaciel to ten, dla którego nie musisz się zmieniać."

Gdy byliśmy mali, w przedszkolu łatwo nawiązywaliśmy kontakty. Wystarczyło, że kolega z grupy miał podobne zainteresowania, lubił te same bajki i stawał się naszym najlepszym przyjacielem. Przedszkole to pierwsze miejsce gdzie możemy poznać naszych przyjaciół na dłuższy okres czasu. Wspólne pójście do jednakowej szkoły dawało ogromną szansę na przetrwanie przyjaźni. Tam razem siadało się w szkolnej ławce, razem spędzało przerwy,  w miarę możliwości wspólnie wracało do domu. Największymi próbami dla przyjaźni są gimnazjum i czas dojrzewania. Tam poznajemy nowych znajomych, zakochujemy się, przeżywamy pierwszy bunt.

Skąd tytuł Przyjaźń „4ever”? Wiele przyjaźni wydaje się być tą na zawsze. Można odnosić wrażenie, że doskonale znamy drugą osobę, że wspólne sekrety, tajemnice i przeżyte przygody do czegoś zobowiązują. Jednakże często tak nie jest. Nierzadko „przyjaciel”, który wydaje nam się być godny zaufania, z czasem je traci. Dlaczego okazuje się to dopiero po czasie ? Już z własnego doświadczenia wiem, że zazwyczaj człowieka poznaje się po dłuższym okresie. Nie trzeba znać jego wszystkich tajemnic i problemów. Wystarczy, że zobaczymy, jak zachowuje się w różnych sytuacjach i jakie ma podejście do innych osób. Warto zauważyć, jaki ta osoba ma na nas wpływ. Uważam, że nie warto zmieniać się dla drugiego człowieka i podporządkowywać się jego zasadom. Sądzę, że przyjaciel który odszedł,  najwyraźniej nigdy nie był naszym przyjacielem.
    Po tym, co napisałam, możesz myśleć, drogi czytelniku, że  nie wierzę w przyjaźń na całe życie. Otóż sądzę, że  przyjaźń ma miejsce w życiu każdego człowieka. Jak inne rzeczy w naszym istnieniu, tak i przyjaźń wymaga cierpliwości, wytrwałości oraz wzajemnego zaufania. Zatem jak znaleźć prawdziwego przyjaciela? Sądzę, że fundamentem dobrej przyjaźni jest wzajemne zaufanie, troska, pomoc, a także poleganie na sobie niezależnie od czasu i sytuacji. Ponadto przyjaciel to członek rodziny, którego sami wybieramy.
    Czy Ty, miły odbiorco, masz już swojego przyjaciela ? Jeżeli masz, dbaj o niego i  podziękuj mu za te wszystkie spędzone wspólnie chwile. Natomiast jeżeli jeszcze go nie znalazłeś - szukaj. Na każdego czeka odrobina troski i zaufania ze strony drugiego człowieka. Powodzenia !