Zajęcia baśniowo – dramowe w klasach trzecich

Dnia 25 listopada 2016 roku uczniowie klasy III a i III b uczestniczyli w zajęciach baśniowo - - dramowych, które odbyły się w ramach projektu Tabor Wielkopolski 2016 – Akcja Wokół Wesela.  Zajęcia poprowadził pan Grzegorz Ajdacki wespół  z panem Michałem Umławskim.

Na początku dzieci usłyszały wielkopolską bajkę ze zbioru Oskara Kolberga. Bajka traktowała o kobiecie, która urodziła syna niedźwiadka. Następnie na jej podstawie odegrano  z dziećmi fragmenty opowieści, np. budowano ze stołów i krzeseł niedźwiedzią gawrę,  wykonywano czynności, których niedźwiedź się podejmował, np . łowienie ryb, zrywanie, jagód, wybieranie miodu z barci, robienie kiełbasy, pieczenie chleba  czy przepływanie rzeki samemu i z towarami zdobytymi w mieście.  Zabawom towarzyszyła nauka ludowych piosenek, którym wtórowała gra na wielkopolskich dudach. Uczniowie mieli również okazję zatańczyć Wiwat na weselu mamy niedźwiedzia z królewiczem.

Na koniec zaprezentowano  film oparty na tej samej bajce wykonany metodą poklatkową, która  polega na przesuwaniu postaci na planszy i fotografowaniu ich co pewien czas. W ten sposób po zmontowaniu zdjęć (klatka po klatce) uzyskano efekt ruchu. Film stworzyły dzieci w wieku od 9 do 15 lat i użyczyły głosu niektórym postaciom. Narrator natomiast posługiwał się gwarą wielkopolską.

Zajęcia przyniosły dzieciom wiele radości i swobody, nauczyły wielu nowych zabaw, które z całą pewnością pojawią się na szkolnym boisku wraz z nadejściem wiosny. Uświadomiły również, jak ciekawa i kolorowa może być kultura wielkopolska.