... i XIV Konkurs Gwarowy za nami!

Image                Tym razem na Konkurs zjechało 22 uczestników z Krobi, Stęszewa i Bukówca. Płci obojga (choć z przewaga dziewczyn), wiek od 10 do 16 lat, teksty jak zwykle ... o wszystkim, chociaż niektóre tytuły dawały do myślenia, jak chociażby „Made in China to du nos ruina”.  Z tekstów można się było dowiedzieć nie lada mądrości, a więc jak się nie dać reklamie, czy cebulki tulipanów są dobre na przeziębienie, kim była święta Katyjdra, czy też jak sobie wychować męża tak, by nas woził niczym wzorowy szofer. Mieliśmy też okazję poznać kandydata na prezydenta i zobaczyć jego kampanię wyborczą. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchano, a potem nagrodzono gromkimi brawami Anię Zając, która przepięknie opowiedziała jak to bóło z poczóntkiym świata.

Ale od początku: konkurs rozpoczął Chór Szkolny, który na tę okazję przygotował z p. Anią Grochowczak i przepięknie wykonał wiązankę dwugłosowych melodii ludowych. Potem  bawiła  nas swoją muzyką i świetnymi tekstami w gwarze wielkopolskiej Kapela ZZA WINKLA z Nowego Tomyśla. Image

Kolejny rok dla mniej wprawnych w gwarze na dużym ekranie przygotowano prezentację tłumaczenia trudniejszych słówek do każdego tekstu.

Sądząc tak po oklaskach jak wybuchach śmiechu - widownia bawiła się doskonale. Te spostrzeżenia potwierdziły się w czasie przerwy i po konkursie: wielu widzów twierdziło, że był to najlepszy konkurs z dotychczasowych czternastu, tak pod względem wykonawstwa tekstów, jak samych tekstów. Potwierdziły to także opinie mediów oraz samego Jury.Image

Należy dodać, że jak co roku na konkurs przybyło wielu  znakomitych gości: Przewodnicząca Rady Powiatu p. Halina Florek, sekretarz Gminy p. Monika Klemenska, Przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice p. Irena Przezbór (również w roli jurorki), naukowcy z Zakładu Dialektologii UAM Poznań, szef GOK Włoszakowice p. Paweł Borowiec, sołtys naszej wsi p. Tadeusz Malepszy, sponsorzy. Dopisały też media, a więc Radio ELKA, gazety ABC i Panorama Leszczyńska. Mniej dopisała jedynie publiczność, chociaż i tak gościło ok 300 osób.  Dlaczego? Trudno powiedzieć, ale szkoda...Image

W przerwie na obrady jury można było jak zwykle zjeść dobre ciasto w kawiarence Samorządu Szkolnego, kupić kupony na konkurs publiczności, no a potem bawić się przy Kapeli ZZA WINKLA i Kabarecie Wuefistów.

No a potem moment na który wszyscy czekali: ogłoszenie wyników. Zanim jednak podam wyniki, pragnę podziękować wszystkim, którzy pomogli przy organizacji Konkursu, a więc:

·         Sponsorom, którymi byli:

Starostwo Powiatowe w Lesznie
Bank Spółdzielczy we Włoszakowicach
Kabaret „Dziura”
GOK Włoszakowice
Gazeta ABC
Radio ELKA
Panorama Leszczyńska
Energobud Leszno

• Nauczycielom, za przygotowanie dekoracji, obsługę sprzętu nagłaśniającego, obsługę kawiarenki, pracę w jury
  • Absolwentom szkoły za pomoc w obsłudze konkursu (zdjęcia, prezentacja, nagłośnienie, katering)
  • Radzie Rodziców i paniom z sekretariatu za przygotowanie poczęstunku

Oraz:

Mediom

Widzom

Gościom

... za klimat i wspólną zabawę.

A oto już ;protokół Jury:

Protokół z posiedzenia jury XIV Konkursu „Mówimy gwarą” z  28 marca 2010 r.

Jury XI Konkursu „Mówimy gwarą” w składzie: Irena Przezbór, Maria Rozwalka, Maria Kubiak, Dominika Woźna i Karolina Kowalczyk - Praiss oceniło biorących udział w konkursie w dwóch kategoriach: debiuty i laureaci.

W kategorii laureaci

Dawid Grygiel z Bukówca Górnego

V miejsce

Iwona Mieszała ze Stęszewa

Jury Puchar Przechodni postanowiło przyznać Matyldzie Obiegale jako najmłodszej debiutantce.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pieniężne oraz rzeczowe i dyplomy, ufundowane przez sponsorów. Jury podkreśliło bardzo wyrównany poziom występów uczestników . Na podkreślenie zasługuje też fakt doskonałej organizacji imprezy, ciekawa oprawa oraz liczna publiczność, szerokie zainteresowanie mediów i środowisk naukowych.

Podpisy Jury

Irena Przezbór

Dominika Woźna

Maria Rozwalka

Maria Kubiak

Karolina Kowalczyk - Prais

Zapraszamy do fotogalerii na stronie Bukówca gdzie można obejrzeć zdjęcia z Konkursu.