II Wielkopolskie Konfrontacje Młodych Dudziarzy i Skrzypków Kapel Dudziarskich im. E. Ignysia 2011

Image    Konfrontacje odbyły się w dniach 26 i 27 listopada br. w Nietążkowie i Śmiglu. Miały na celu wyłonienie uzdolnionych młodych dudziarzy i skrzypków, popularyzację folkloru muzycznego powiatu kościańskiego oraz upamiętnienie działalności Edwarda Ignysia - wybitnego dudziarza, skrzypka, bandonisty i muzyka ludowego, a także nauczyciela wielu pokoleń wielkopolskich kapel dudziarskich.
    Konfrontacje są konkursem instrumentalnym dla początkujących dudziarzy i skrzypków, którzy pobierają naukę nie dłużej jak 4 lata. Organizatorami konfrontacji są: Urząd Miejski Śmigla, Stowarzyszenie Miłośników Folkloru “Żeńcy Wielkopolscy“, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie, Centrum Kultury w Śmiglu.
Image    Z naszej szkoły pojechało trzech muzyków: skrzypkowie Jakub Kaczor i Przemek Samol oraz dudziarz Mateusz Kiełczewski. Pojechali oczywiście ze swoim nauczycielem p. Tomaszem Kicińskim, który jako mistrz poprowadził warsztaty odbywające się  pierwszego dnia imprezy, w nietążkowskim kompleksie Szkół Rolniczych. W drugim dniu  jury dokonało  przesłuchań konkursowych. Uczestnicy musieli zaprezentować dwa wybrane przez siebie utwory i jeden rekomendowany  przez organizatorów. Tego roku był to chodzony z folkloru muzycznego powiatu kościańskiego. Młodych adeptów sztuki dudziarskiej  oceniało jury w składzie: prof. Bogusław Linette, Kazimierz Budzik i Janusz Jaskulski.
     W dalszej części dnia uczestnicy konkursu zagrali przy grobach Edwarda Ignysia i Edmunda Wasielewskiego, po czym przeszli ulicami Śmigla i złożyli  kwiaty pod tablicą upamiętniającą Edwarda Ignysia.  Kapele dudziarskie koncertowały także podczas uroczystej mszy.
Ukoronowaniem Konfrontacji był koncert laureatów  w sali widowiskowej Centrum Kultury w Śmiglu. Prócz laureatów wzięły w nim także udział renomowane  kapele dudziarskie i koźlarskie ze Zbąszynia, Stęszewa, Leszna, Nietążkowa, Kościana  i Bukówca Górnego oraz zespoły taneczne: Zespół Biskupiański z Domachowa i okolic,  Zespół Pieśni i Tańca “Żeńcy Wielkopolscy”, oraz nasz Szkolny Zespół Regionalny z Bukówca Górnego.
     Nasza szkoła zaprezentowała się bardzo dobrze. Laureatem konfrontacji został w tym roku nasz uczeń Mateusz Kiełczewski zdobywając pierwsze wyróżnienie (w poprzedniej edycji laureatami byli Mateusz Zapłata i Jakub Grzesiecki). Nasi skrzypkowie, którzy zaczynają dopiero drugi rok gry, nie uzyskali premiowanych miejsc, wyprzedzili ich uczniowie z wyższym stażem.
Bardzo dobrze zaprezentował sie też nasz Szkolny Zespół Regionalny. Każda przyśpiewka czy taniec nagradzana była gromkimi brawami. Zebrali też pochwały od gospodarzy imprezy oraz jurorów Konkursu.
     Gratulujemy naszym muzykom, szczególnie Mateuszowi, dziękujemy Zespołowi, że godnie reprezentuje nasza szkołę i Bukówiec.