Wizyta uczniów z Poznania

W dniu 3 kwietnia 2012 r. przyjechała do grupa uczniów z prywatnej, ekskluzywnej  szkoły podstawowej „Da Vinci” z Poznania. Chcieli poznać nasze zwyczaje wielkanocne, oraz... zobaczyć wieś. Byli to uczniowie klasy drugiej, prawdziwe „dzieci miasta”, o życiu na wsi mieli naprawdę niewiele wiedzy... (jeden z chłopców spytał sie np., czy na wsi mamy telewizory!).

Uczniowie mieli najpierw spotkanie ze Szkolnym Zespołem Regionalnym na lekcji regionalnej. Początkowo byli bardzo sceptyczni i nie chcieli się angażować we wspólną zabawę . Stopniowo coraz bardziej wciągali się w tańce, piosenki i zwyczaje: lotali z klekotami, tańczyli „W koło sie krynć”, w końcu zrobili „nowe  lotka” i ruszyli z nimi do budynku szkoły. Odśpiewali poznane zwrotki w sekretariacie i stwierdzili, że to działa – dostali cukierki!
     Potem odwieźliśmy naszych gości do p. Jurka Sowijaka. Tu zobaczyli nie tylko liczne rzeźby, ale także jak one powstają. Potem razem z panem Jurkiem zrobili klekota. Na koniec – szukali zająca. Znaleźli nawet dwa – jednego przygotowali opiekunowie dzieci, drugiego w ramach niespodzianki – p. Jurek
    Na koniec mali poznaniacy zwiedzili nasza Izbę Regionalną. Byli bardzo zainteresowani starym domkiem pełnym dziwnych dla nich przedmiotów. Zadawali wiele pytań jak żyli mieszkańcy tego domku. Żegnając nas byli całkiem inni  ściskali nas i byli bardzo otwarci. Przekonali się, ze na wsi też jest ciekawie i wiele tu można poznać i zobaczyć.