Spotkanie z panem Lechem Konopińskim

22 czerwca 2015 r. uczniowie klasy II, III i IV szkoły podstawowej przy Zespole Szkół im. ks. Teodora Kurpisza w Bukówcu Górnym za sprawą pani Grażyny Hasse, opiekunki szkolnej biblioteki, wzięli udział w spotkaniu z panem Lechem Konopińskim, postacią nietuzinkową, znaną jako poeta, satyryk, dziennikarz, propagator gwary poznańskiej, juror konkursu "Godejcie po naszymu", autor utworów dla dzieci, młodzieży i nieco starszych odbiorców.

Spotkanie otworzyła pani dyrektor Zofia Dragan, a następnie pan Konopiński z humorem opowiadał o swoich pasjach i warsztacie pisarza. Zebrani mogli podziwiać piękno języka, dowcip, kulturę osobistą i niespożytą energię gościa. Recytował on z pamięci obszerne fragmenty własnych utworów, czego pozazdrościć mógł niejeden dziesięciolatek. Dzielił się swoimi wspomnieniami na temat dzieciństwa i młodości, które przypadły na niełatwe czasy; opowiadał anegdoty ze swego życia. Próbował wspólnie z młodymi widzami rozwiązać odwieczny dylemat: co było najpierw: kura czy jajko. Spotkanie to także połączone zostały ze swego rodzaju warsztatami poetyckimi - dzieci razem z poetą współkomponowały utwór, wykorzystując wiedzę na temat typów rymów, którą bardzo obrazowo i przystępnie przedstawił pisarz. Nadia Szady, uczennica klasy II, przedstawiła wersję w gwarze bukówieckiej, autorstwa pani dyrektor Zofii Dragan, znanego wiersza Jana Brzechwy "Żaba". Był też czas na pytania zadawane przez uczniów. Pan Konopiński na zakończenie spotkania rozdawał autografy i podpisywał swoje książki.

Pisarz swoją postawą oczarował młodych odbiorców, którzy z uwagą słuchali jego opowieści, podziękowali za przybycie, niezwykłe opowieści i poświęcony czas gromkimi brawami.

Spotkanie zostało zrealizowane z projektu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich pt. „Barwy Polskiej Literatury”, dofinansowane ze środków finansowych Powiatu Leszczyńskiego i Miasta Leszna.